EKOLANDIA Skutočná škola v prírode

Naše programy

Ekológia-Kreativita-Odbornosť

Zážitkami nabitý týždeň.


Expedícia do Belianskych Tatier: Odhaľujeme krásy prírody a históriu

V našich špeciálnych programoch sa zameriavame na  objavovanie Belianskych Tatier, vysokohorských biotopov a ich obyvateľov, ako aj porozumenie životu ihličnatých lesov a pútavú históriu tejto nádhernej oblasti. Chceme vám priblížiť našu krajinu, odhaliť jej príbeh od nekonečných lesov až po súčasné osídlenie. Zároveň sa zamyslieť nad tým, ako ľudia žili v minulosti, ako sa zmenilo naše prostredie a či sa v ňom stále vyskytujú tajomné víly a bogynky.

V našich programoch kladieme veľký dôraz na ekologický aspekt. Program je možné prispôsobiť tak, aby zahŕňal čo najviac ekologických oblastí, alebo ho môžeme zamerať na jednu konkrétnu cieľovú tému, ako napríklad biologická rozmanitosť, ekologická rovnováha, poznávanie krajiny, ochranu prírody, vodstvo, či triedenie odpadu. Ak je vaša škola zapojená do programu "Zelená škola", navrhneme vám program, ktorý sa viaže na plnenie aktivít prioritnej témy. 

Spoločne sa pustíme do neobyčajných dobrodružstiev, objavovania krás prírody a hlbšieho porozumenia nášho okolia. Našou snahou je povzbudiť environmentálne povedomie a zanechať pozitívny odkaz v srdci každého malého, či veľkého účastníka.

Vyberte si jeden z našich modulov:

***

Expedícia Belianske Tatry  I  163 eur /pobyt /žiak 
Základný modul zahŕňa program len v popoludnajších hodinách, alebo dopoludnajších hodinách /podľa výberu/ od 15.00 do 19.00 + 2 x večerný program 

Objavte krásy Belianskych Tatier!

Popis programu :

1.deň

Vitajte v Ždiari !  Po príchode si vychutnáme obed a naberieme sily pre štart expedície. Program začne o 15:00 hod., kedy nás čaká predstavenie pravidiel školáka v prírode a jedinečného programu, ktorý nás čaká v najbližších dňoch. Rozdáme si úlohy člena expedície a následne sa vydáme na  lokalitu Strednica, kde sa zoznámime s fascinujúcim prostredím Ždiaru a Belianskych Tatier a horský sprievodca nás naučí ako sa stať správnym členom expedície. Po večeri sa naladíme na ďalšie dni  plné neobyčajných dobrodružstiev a nádherných výhľadov. 

2.deň 

Po obede si doprajeme chvíľu oddychu a následne sa pustíme do fascinujúcej sveta lesnej pedagogiky. Spolu s lesným pedagógom sa ponoríme do života stromov a ekológie lesa Belianskych Tatier. Zažijeme vzrušujúce dobrodružstvo plné zábavy a nových poznatkov. Počas ďalšej časti programu budeme plniť úlohy z pracovného listu pre malých členov expedície. 

Večer nás Goralské rozprávky prenesú do tradičného života miestnych obyvateľov. Môžeme sa tešiť na zaujímavé príbehy  v podaní miestneho znalca goralskej kultúry. Alebo dáme prednosť  prednáške  skúseného horského sprievodcu a záchranára, ktorý nám priblíži tajomstvá  Belianskych Tatier a práce horského záchranára. Tento deň bude plný zážitkov, nových poznatkov a dobrodružstva.

3. deň 

Čaká nás  návšteva  Ždiarskeho domu, miestneho múzea goralskej kultúry, kde sa ponoríme do kultúry a života goralov. Bude to ozajstná skúsenosť, plná spevu, tanca a sily goralských tradícií, dokonca si vyskúšame časť tradičného goralského kroja. Samozrejme nesmie chýbať čas na nákupy suvenírov. Pokračujeme lekciou o našich vzácnych medveďoch, ktorí obývajú nielen tatranské lesy. Naučíme sa, ako sa správať v ich prítomnosti, tak aby sme boli v bezpečí.

4.deň 

Po dobrom obede a oddychu nás opäť čaká  dobrodružná túra s prvkami hľadania pokladu. Vyrazíme na potulky Monkovou dolinou. Počas našej cesty sa zoznámime so zaujímavým  svetom geocachingu, pomocou ktorého budeme hľadať poklad. Počas cesty  sa zoznámime so vzácnou flórou Belianskych Tatier,  dozvieme  viac o živote vzácneho obyvateľa  Bobra vodného, ktorého stretávame na každom kroku. Našu školu v prírode ukončíme rozlúčkovou diskotékou a slávnostným  odovzdaním   certifikátov za účasť  na našom dobrodružstve. 

5.deň

Po raňajkách odchod v dopoludnajších hodinách.

Program sa môže mierne meniť, aby sme vám priniesli tie najlepšie zážitky. Poradie dní a aktivít sa môže taktiež meniť v závislosti od počasia, či iných skutočností.

Cena zahŕňa ubytovanie, 5x denne strava, pitný režim, šatku Ekolandie, služby sprievodcov a lektorov, vstupy, dopravu k výletom, pracovný materiál, na každých 10 detí 1 pg. dozor zdarma.

Expedícia Belianske Tatry II 175 eur /pobyt /žiak 

Program v dopoludnajších aj v popoludnajších hodinách ( 9.-12.00, 15.00-18.00, 2 x večerný program)

Popis programu : 

1.deň

Príchod do Ždiaru v dopoludňajších hodinách. Obed a ubytovanie. O 15.00 začiatok programu. Pravidlá školy v prírode, oboznámenie sa s programom. Úlohy z pracovného listu dobrodruh. O 15.00 odchod na lokalitu Strednica kde sa zoznámime s prostredím, históriou Ždiaru a Belianskych Tatier. 

2.deň

Po raňajkách nás čaká nenáročná túra s prvkami hľadania pokladu . Monkova dolina - Vtáčie Turne - Príslop. Sprevádzať nás bude horský sprievodca. Po obedňajšom oddychu sa zoznámime s lesnou pedagogikou. S lesným pedagógom sa hravým spôsobom zoznámime so životom stromov a ekológiou lesa Belianskych Tatier. Kedže naše lesy sú plné medveďov, večer sa naučíme niečo o týchto vzácnych zvieratách a to ako sa máme správať pri stretnutí s medveďom.

3. deň

Tretí deň začneme návštevou Belianskej jaskyne. Zoznámime sa s hlbinami Belianskych Tatier a históriou jaskyniarstva v Belianskych Tatrách. V Tatranskej Kotline ešte navštívime vzácneho obyvateľa,  Bobra európskeho. Po dobrom obede a oddychu navštívime múzeum Ždiarsky dom, kde sa zoznámime so životom obyvateľov hôr - goralov a ich zaujímavou kultúrou. Príde čas aj na nákupy suvenírov.

4.deň

Najkrajším kútom Belianskych Tatier je Tatranská Javorina a jej zaujímavá história. Navštívime Javorovu dolinu s geologickou expozíciou a budeme hľadať poklad - po stopách kniežaťa Hohenlohe. Poobedie ukončíme opekačkou v Tatranskej Javorine. Po neskorom obede /okolo 15.00/ si užijeme zaslúžený oddych a budeme sa pripravovať na večernú rozlúčkovú party.

5.deň 

Po raňajkách odchod v dopoludňajších hodinách.Cena zahŕňa ubytovanie, 5 x denne strava, pitný režim, šatku Ekolandie, služby sprievodcov a lektorov, vstupy, dopravu k výletom, pracovný materiál, na každých 10 detí 1 pg. dozor zdarma.

***

Expedícia Malí pútnici 179 eur /pobyt /žiak

Program v dopoludnajších aj v popoludnajších hodinách. Tento program je zameraný na zdravý pohyb v prírode, poznávanie zákutí prírody Belianskych Tatier. Pomocou odborníkov sa pripravíme na všetko, čo sa v prírode môže stať a ako sa má správať správny turista. Naučíme sa ako poznávať a vnímať krajinu okolo nás, nechať ju rozprávať jej príbeh. Dostaneme sa do najkrajších kútov tunajšej prírody. 

Program

1.deň 

Príchod do Ždiaru v dopoludnajších hodinách. Obed a ubytovanie. O 15.00 začiatok programu. Pravidlá školy v prírode, oboznámenie sa s programom. Úlohy z pracovného listu "Pútnik po krajine". O 16.00 odchod na lokalitu Strednica kde sa zoznámime s prostredím, históriou Ždiaru a Belianskych Tatier. Horský sprievodca nás naučí ako sa správať v prírode, ako prežiť búrku, čo všetko obsahuje batoh pútnika a turistu a i. 

2.deň

Po raňajkách sa pripravíme na prvú nenáročnú túru, ktorú si spestríme hľadaním  pokladu. Na trase Monkova dolina-Ptošovské Turne -Príslop sa zoznámime sa zo základmi celosvetovej hry geocaching a budeme plniť prvé úlohy z pracovného listu " Pútnik po krajine ". Po obedňajšom oddychu sa zoznámime s lesnou pedagogikou. S lesným pedagógom sa hravým spôsobom zoznámime so životom stromov a ekológiou lesa Belianskych Tatier.


3.deň

Po raňajkách náš čaká druhá túra, na konci ktorej sa budeme môcť pokochať tunajšou prírodou z vtáčej perspektívy a to z Chodníka v korunách stromov. Na chodník sa dostaneme nenáročnou túrou po hrebeni Spišskej Magury. Naspäť už pre nás príde autobus. Turista sa najviac obáva stretnutia s medveďom, preto sa počas večerného programu naučíme ako sa správať počas stretnutia s týmto kráľom tatranských lesov. 


4. deň

Už si iste unavený, ale nemôžeme vynechať krásnu Javorovu dolinu s bobroviskom a Kamzíčou jaskyňou, ale čo je najdôležitejšie... po stopách kniežaťa Hohenlohe budeme hľadať krásy histórie. Poobedie si ešte môžete spestriť rozprávkou LORAX a pripravovať sa na večernú párty.Úžasný pobyt v prírode zakončíme rozlúčkovou diskotékou a rozdávaním certifikátov.

5.deň

Po raňajkách balenie a odchod v dopoludnajších hodinách .

***

Expedícia Tri Hrady  189 eur /pobyt /žiak/ cena platí pri počte detí min. 40/

Tento program je zameraný na poznávanie histórie oblasti, našich vzácnych hradov, stredovekých pamiatok Spiša a Pienin .Týmto programom budú deti taktiež sprevádzané  rôznymi odborníkmi z odvetví ako je napríklad odborník na históriu, sprievodca po hradoch, či etnograf. Všetci títo odborníci dokážu poskytnúť deťom   mnoho poznatkov, ktoré dieťa nadobudne prevažne vlastnou aktivitou a zábavným  poznávaním. Vlastivedná expedícia je doplnená o množstvo sprievodných aktivít a prednášok počas celého pobytu. Samozrejme ani tu nebude chýbať ekologický aspekt.

Program:

1.deň  Príchod do strediska v dopoludnajších hodinách . Obed a vybalenie sa . Organizačné pokyny. Pravidlá školáka v prírode. Oboznámenie sa s tým, čo nás čaká. Začíname s programom od 15.00 návštevou múzea Ždiarsky dom, kde sa zoznámime s históriou Ždiaru a Belianskych Tatier a goralov. Tematicky sa budeme venovať hlavne zaujímavostiam dávnych vekov, hľadačom pokladov. Vo večernom programe sa zoznámime s historicky zaujímavou oblasťou Tatier - Spiša a Pienin  a pripravíme sa na to, čo nás čaká počas týždňa. Rozdanie hradných denníkov.

2.deň 

Našu stredovekú púť začneme návštevou hradu Stará Ľubovňa. Sprievodca nás prevedie bohatou  históriou hradu a možno budeme mať šťastie aj na sokoliarov. Navštívime tiež skanzen ľudovej architektúry Spiša. Po obede a oddychu bude trochu času na vyplňovanie pracovných listov. Večer nás čaká pyžamová párty a kinofilm Dračie srdce, ktorý sa natáčal na Spišskom hrade. 

3. deň

Tretí deň sa budeme zoznamovať s históriou Kežmarku a Kežmarského hradu. Na spiatočnej ceste sa zastavíme na malý piknik v záhrade Kaštieľa Strážky. Poobede sa vrátime k poznávaniu Ždiaru a Belianskych Tatier. Nenáročnou prechádzkou sa dostaneme na lokalitu Strednica, kde si okrem poznávania zaujímavých legiend zahráme pár zábavných hier. Večer môžete stráviť podľa svojich predstáv.

4.deň

Tento deň budeme venovať poznávaniu unikátnej oblasti Spiša. Navštívime Spišský hrad,  Spišskú Kapitulu a prejdeme krásnou trasou Spišského Jeruzalema. Po neskorom obede bude ešte trochu času na goralské rozprávky a dokončenie pracovných denníkov. Večer sa zabavíme pri záverečnej párty a rozdávaní certifikátov.

5.deň

Po raňajkách balenie a odchod v dopoludnajších hodinách.Cena zahŕňa ubytovanie, 5x denne strava, pitný režim, šatku Ekolandie, služby sprievodcov a lektorov, vstupy, dopravu k výletom, pracovný materiál, na každých 10 detí 1 pg. dozor zdarma.

Lesná akadémia 175 eur /pobyt /žiak

Program počas celého dňa zameraný na lesnú pedagogiku a ekológiu lesa a vodných tokov.

Lesom sa preháňa jemný vetrík, šantí v korunách stromov a prehrieva sa v lúčoch presvitajúceho slnka. Čarovné okamihy prírody v zelenom šate. Pozývame Ťa prežiť lesný príbeh. Zasvätíme Ťa do tajov lesa, do ktorého sa odvážia len skúsení a nebojácni, ktorí sa neboja pocitu, že sa stratia za prvým stromom...Poď s nami na potulky lesom a získaj chuť na spoznávanie našej krásnej čarom a legendami opradenej prírody. Zoznámime sa s tajným životom stromov a spoznáme život vzácnych lesných zvierat. Dôležitou súčasťou výchovy v Lesnej akadémii je aj vedomie o ochrane a udržateľnom využívaní lesa. Študenti sa učia o dôležitosti lesa pre život na zemi a ako ho chrániť pred negatívnymi vplyvmi človeka. Program  lesnej akadémie je doplnený o prírodovedecký a ekologický aspekt a to ho robí cenným. Pre všetky deti, ktoré sa nielen hrajú, ale aj radi poznávajú všetko okolo nás. Les volá !

1. deň

Ste na správnom mieste plnom tatranských lesov a mýtických bytostí. Les učí, les lieči, les daruje množstvo energie.Po príchode začneme úvodnými informáciami v duchu školy Petra Wohlleben, ktorá objavuje fascinujúci skrytý svet a učí ako čerpať silu a energiu z potuliek lesom. Po úvodných informáciách sa vyberieme na prvú prechádzku náučným chodníkom až na lokalitu Strednica. Počas cesty sa zoznámime s druhovu skladbou tunajších lesov, lesníckou históriou tejto oblasti. Večer sa trochu rozptýlime farebným lesným svetom vo filme Lorax.

2. deň

Ráno sa vyberieme na lesnícky náučný chodník Fľak. Počas niekoľkých zastavení sa zoznámime so zaujímavosťami tatranského nového lesa. Po ceste budeme hľadať stopy lesných zvierat. Poobede nás čakajú aktivity lesnej pedagogiky. Lesná pedagogika je forma vyučovania, ktorá sa snaží využívať prírodu a les ako učebné prostredie. Táto metóda vzdelávania sa zameriava na praktické skúsenosti a na učenie sa v teréne. Aktivity lesnej pedagogiky sa preto často konajú vonku v prírode a majú mnoho foriem. Lesná pedagogika sa často spája s rôznymi hrami a aktivitami, ktoré sú navrhnuté tak, aby deti spoznávali prírodu a získavali nové vedomosti. Týmto spôsobom si môžu deti užiť zábavu, zatiaľ čo sa učia o okolitom prostredí.Keďže naše lesy sú plné vzácnych lesných zvierat, vo večernom pásme sa zoznámime s kráľom tatranských lesov , s Medveďom hnedým a naučíme sa ako sa spávať pri stretnutí s týmto zvieraťom.

3. deň

V tento deň nás čaká návšteva jediného lužného lesa v Tatrách na náučnom chodníku Pramenisko v Tatranskej Lomnici. A aby to nebolo len o lese, navštívime Múzeum Tatranského národného parku,kde si doplníme nadobudnuté vedomosti a pozrieme zaujímavý film o tatranskej prírode. Večer máte len pre seba.

4. deň

V tento deň sa ocitneme v lese Spišskej Magury. Čaká na vás náš holý a čistý les, v ktorom vás necháme hrať sa. Deti strávia niekoľko hodín v lese. Samozrejme pod dohľadom lesných pedagógov. Prečo? Interiérové a inštalované lesné školy- áno, či nie?Čaká nás aj ohnisko lesnej chaty, opekačka a lesná hostina.Večer sa môžeme tešiť na diskotéku a rozdávanie certifikátov lesnej akadémie.

***

 Expedícia Vysoké Tatry 199 eur /pobyt /žiak /Tatranská Lomnica, Tatranský Smokovec, Popradské Pleso/program prebieha  v doobednajších a  poobednajších hodinách.

Program je zameraný na poznávanie oblasti Vysokých Tatier, históriu Tatranských osád, históriu Horskej záchrannej služby, lanoviek ,lyžovania,  jaskyniarstva a Tatranského národného parku. Program je plný pohybu, ale aj príbehov a osudov ľudí, ktorí s láskou pracovali v tejto oblasti .Zoznámime sa so zásadami pohybu na turistických chodníkoch, ekologickými a environmentálnymi problémami tejto oblasti a s tým čo trápi tatranské lesy.

Program :

1.deň Príchod v dopoludnajších hodinách. Ubytovanie , obed. Od 15.00 príprava na program , pravidlá školáka v prírode , čo nás čaká. Začneme poznávaním lesov v prvej časti Vysokých Tatier a to na náučnom  Na Ceste slobody z Tatranskej Kotliny do Tatranskej Lomnice situovaný lesnícky náučný chodník Fľak s dĺžkou 2 800 m. Dozvieme sa  históriu tunajších lesov a lesníckych technických pamiatok, niečo o živote zvierat v týchto lesoch. Po ceste sa dozvieme niečo o živote bobra a navštívime tiež strom života a stredisko genofondu lesných drevín .Večer nás navštívi horský sprievodca a záchranár , ktorý nás oboznámi s prácou záchranára vo Vysokých Tatrách.

2.deň

Po raňajkách sa pripravíme na program, ktorý nás počas dňa čaká. Po obede navštívime Tatranskú Lomnicu a navštívime miesta, ktoré nás naučia mnoho zaujímavého o tejto oblasti. Začneme návštevou náučného chodníka Pramenisko - jediného lužného lesa na území Vysokých Tatier. V múzeu Tatranského národného parku sa zoznámime s flórou, faunou  históriou tejto oblasti. V kine Tatranského národného parku si pozrieme film o "Hovoriacich spáčoch " a môžeme sa vrhnúť na nákup suvenírov

3.deň 

Po raňajkách sa opäť pripravíme na program. V tento deň nás čaká návšteva Starého Smokovca .Najprv sa lanovkou vyvezieme na obľúbený Hrebienok, aby sme sa zoznámili s najnavštevovanejšou oblasťou Tatier.  A aby sme sa trošku zabavili, navštívime Tricklandiu plnú optických klamov.Večer máte len pre seba.

4. deň 

Po raňajkách nás čaká nenáročná túra na Popradské Pleso . Po ceste sa dozvieme mnoho zaujímavých informácií a budeme sa venovať aj histórii horolezectva vo Vysokých Tatrách a navštívime pamätný cintorín na Popradskom Plese.Po príchode bude ešte trochu času na dokončenie pracovných zošitov a prípravu na večernú rozlúčkovú diskotéku.

5.deň 

Po raňajkách balenie a odchod v dopoludnajších hodinách. 

Cena zahŕňa ubytovanie, 5x denne strava, pitný režim, šatku Ekolandie, služby sprievodcov a lektorov, vstupy, dopravu k výletom, pracovný materiál, na každých 10 detí 1 pg. dozor zdarma.  

Aktivity a programy  výletov je možné kombinovať. Cenovú kalkuláciu Vám navrhneme.

Možnosti výletov do okolia / cenovú kalkuláciu Vám navrhneme /AquaCity v Poprade,Belianska jaskyňa, Splav Dunajca na pltiach, Skalnaté pleso, Levoča, Spišský hrad, Horská bobová dráha Tatranská Lomnica, Letný tubing na Hrebienku,Turistika v Belianskych Tatrách, Goralské múzeum, Múzeum Tatranského národného parku, Zakopané - Poľsko, DINOLANDIA ZATOR Poľsko a i.