Ždiar-perla Slovenska

Ždiar-perla Slovenska
Ždiar-perla Slovenska

Vitajte v malebnom Ždiari, kde sa stretávajú príroda, tradícia a zážitky. Tento zážitkový pobyt je určený nielen pre všetkých učiteľov, ktorí sa chcú odreagovať od každodenného ruchu a zažiť niečo výnimočné a spoznať nádherný kút Slovenska.

Počas nášho pobytu sa budeme venovať potulkám v nádhernom horskom prostredí, navštívime miestne architektonické a kultúrne zaujímavosti, nájdeme historické krajinné štruktúry krajiny a zrelaxujeme si v príjemnej a pokojnej atmosfére neopakovateľnej prírody.

Dovoľte nám, aby sme Vám ukázali to najkrajšie, čo Ždiar a jeho okolie ponúka a priniesli Vám nezabudnuteľné zážitky a spomienky. Tešíme sa na spoločné chvíle!

Popis programu

1. deň

Úžasný Winter-Summer resort nás očakáva v popoludnajších hodinách. Naše putovanie s učiteľmi začne ako vždy spoločnou večerou, kde sa všetci stretneme s regionálnym sprievodcom , ktorý nám poskytne bližšie informácie o plánovanom programe na nasledujúce dni. Počas večere si vychutnáme miestne špeciality a po večeri bude nasledovať večer venovaný unikátnemu Ždiaru,jeho histórii, starým romantickým časom a samozrejme goralom a goralskej kultúre. Dozvieme sa viac o živote pod Belianskymi Tatrami, presvedčíme sa, že "Zem ešte stále spieva" . Prednáška bude bohatá na zaujímavé fakty o goralskom odeve, zvykoch, hudbe a tanci, ako aj miestne legendy a rozprávky. 

2. deň

Dnešný deň začneme nenáročnou túrou najznámejším chodníkom v okolí Ždiaru, prechádzkou po náučnom chodníku Monkova dolina, ktorá nás prevedie krásnymi scenériami až na lokalitu Strednica s krásnym výhľadom na Belianske Tatry, kde sa môžeme kochať krásou okolitej prírody, alebo ochutnať výrobky z miestneho salaša, či dať si obed v miestnej reštaurácii. Po vstrebaní miestneho genius loci pokračujeme náučným chodníkom s rôznymi informáciami /QR kody/ až do Múzea Ždiarsky dom, kde si budeme môcť bohatú kultúru goralov vyskúšať naživo. 

Keďže sme nesmierne hrdí na našu krásnu obec, veľmi radi Vám predstavíme zaujímavých ľudí a ich regionálne projekty , ktorých výrobky sú späté s prírodou Belianskych Tatier. V tomto zmysle sme pre Vás pripravili zaujímavý večerný workshop tunajšieho včelárstva " Šťastná včela", ktoré sa venuje výrobe bio kozmetiky. 

3. deň

Tento deň je určený pre všetkých, ktorí chcú prežiť nezabudnuteľný zážitok v prírode a objaviť krásu a tajomstvá lesa z úplne iného pohľadu. Po bohatých raňajkách sa vyberieme na potulky plné zaujímavých zážitkov. Čaká nás stredne náročná pešia túra so zaujímavými zastávkami a odborným výkladom. Po ceste na Chodník v korunách stromov v Bachledovej doline budeme venovať pozornosť rôznym historickým krajinným štruktúram, architektonickým, či prírodným pamiatkam. Po ceste uvidíme kaplnku so zaujímavou históriou, rezerváciu ľudovej architektúry na Antošovskom vrchu, či dom Alexandra Moyzesa, jedného z mnohých významných osobností, ktorý milovali Ždiar a často bol ich druhým domovom. Po príchode na miesto sa ocitneme v 20 metrovej výške nad zemou a postupne sa vydáme na 600 metrov dlhú trasu, ktorá vedie medzi korunami stromov. Cestou uvidíme rôzne druhy stromov a zvierat a získame informácie o ich živote a fungovaní lesa. Pri prechádzke cez koruny stromov môžeme cítiť silu a energiu prírody a vychutnať si výhľady na okolitú krajinu Belianskych Tatier, ktorá je jedným z najkrajších prírodných kútov nášho krásneho Slovenska . Na spiatočnej ceste po chrbáte Spišskej Magury zavítame na starú horskú chatu ukrytú v lese, kde pookrejeme pri kotlíkovom guláši, korbáčikoch, klobáske a pive, či čaji. Cestou z chaty budeme mať pre sebou ako na dlani panorámu Belianskych Tatier. Deň ukončíme ako vždy úžasnou večerou a posedením pri dobrom vínku.

4. deň

Obec Tatranská Javorina je neodmysliteľne historicky aj kultúrne spojená s obcou Ždiar, preto nemôžeme vynechať tento nádherný kus Slovenska. Naše dnešné putovanie začneme nenáročnou túrou po prvej zalesnenej časti Javorovej doliny popri horskom potoku Javorinka. Našim cieľom je lúka pod vrchom Muráň opradená legendami a rozprávkami. S históriou Tatranskej Javoriny je spätý kniežací rod Hohenlohe. Kristian Kraft von Hohenlohe, niekdajší pán Tatier urobil z tohto územia miesto kde sa schádzala najvyššia európska aristokracia. A stopy jeho života sú prítomné všade naokolo. Nevynecháme návštevu a prehliadku kostola Svätej Anny nachádzajúceho sa v areáli miestneho cintorína s množstvom zaujímavostí. Taktiež navštívime niekdajšie sídlo kniežaťa - poľovnícky zámoček, ktorý je v súčasnosti letným sídlom kancelárie prezidenta. Budeme mať možnosť zúčastniť sa komentovanej prehliadky a dozvedieť sa mnohé zaujímavosti zo života kniežaťa a jeho družky Otílie. Nádhernú atmosféru a výhľady tohto miesta ukončíme návštevou welnesu krásneho hotela Montfort, ktorý kedysi slúžil len najvyšším predstaviteľom komunistického režimu do roku 1989. Putovanie opäť zakončíme výbornou večerou a pohárom dobrého vínka. 

5. deň

Po výborných raňajkách nás čaká odchod v dopoludnajších hodinách.

Aktuálny program zahŕňa 5 dní/4 noci v krásnom Winter-Summer resorte, chutnú polpenziu formou bufetu a bohatý program nabitý aktivitami. Program sa väčšinou uskutočňuje od pondelka do piatku, ale je možné nastaviť ho aj inak.

Cena zájazdu je 265 eur/os.

V prípade záujmu Vám vypracujeme pobyt a cenovú ponuku na mieru.