Škola v prírode Levočská dolina


Levočská dolina a Levočské vrchy sú malebné malebné miesta  východného Slovenska, nachádzajúce sa v blízkosti historického mesta Levoča zapísaného na Zozname Svetového dedičstva UNESCO. Tento región je bohatý na prírodné krásy, kultúrne dedičstvo a historické pamiatky, ktoré ho robia ideálnym miestom pre školu v prírode.


Ubytovanie v Levočskej Doline sa nachádza v priam nedotknutej prírode. Resort ponúka ubytovanie v 3 veľkých samostatných zrubových chatách ( 7 izieb + 1 apartmán, všetky izby majú vlastné soc. zariadenie, súčasťou chaty je aj malá kuchynka) s celkovou kapacitou 28 os., chaty sú preto vhodné na komfortné ubytovanie jednej triedy a umožňuje komornú atmosféru a bezpečnosť. V areáli je hlavná budova, v ktorej prebieha stravovanie, prednášky, aktivity, sú tu možnosti doplnkových aktivít, welnes služieb, reštaurácia a i. Všetky izby sú vybavené bezpečnosťami prvkami a majú prístup na internet.

Levočské vrchy ponúkajú nádherné horské scenérie, lesy a údolia, ktoré sú ideálne pre turistiku, horskú cyklistiku a prírodovedné aktivity. Výskyt zaujímavých prírodných útvarov, ako sú skalné formácie, jaskyne a vodopády, poskytuje žiakom príležitosť objavovať unikátne aspekty prírody.

Levoča, zahrnutá na Zoznam svetového dedičstva UNESCO, je bohatá na historické pamiatky a architektúru z obdobia stredoveku.

Spišská Kapitula, majestátny hrad a bývalé sídlo spišského biskupa, je ďalšou významnou historickou lokalitou v blízkosti.

Blízkosť kresťanských pamiatok ako kostoly, kaplnky a pútnické miesta vytvára ideálne prostredie pre duchovnú obnovu a reflexiu pre žiakov základných, či stredných škôl.

Prítomnosť posvätných miest a kresťanské tradície dodávajú pobytu v Levočskej doline duchovný rozmer a hlbší význam.

Tieto faktory spoločne tvoria ideálne prostredie pre školu v prírode, ktorá kombinuje objavovanie prírodných krás, historického dedičstva a duchovnej obnovy predovšetkým pre žiakov cirkevných škôl.

Resort Levočská dolina je ideálne miesto pre konanie školy v prírode a keď si k tomu vyberiete jeden z našich modulov, spokojnosť bude zaručená.

Počas pobytu v škole v prírode sa deti môžu zúčastniť rôznych aktivít, ako sú:

 • Pešia turistika
 • Výlety do okolia, napríklad do mesta Levoča, do Národného parku Slovenský raj alebo do Spišského hradu a Kapituly, Mariánska hora mnoho ďalších
 • Cykloturistika
 • Biokúpalisko
 • Rybolov
 • Bowling
 • Wellness

Naše programy 

TAJOMSTVÁ LEVOČSKEJ BIELEJ PANI


Program  zameraný na poznanie histórie Levoče ponúka žiakom možnosť navštíviť historické pamiatky spojené s legendou o Levočskej bielej pani. a zapojiť sa do tvorivých aktivít, kde môžu vyjadriť svoje umelecké schopnosti inšpirované touto tajomnou bytosťou. 

TAJOMNÍ STRÁŽCOVIA LEVOČSKÝCH OBLAKOV


Výlet do vtáčieho sveta ako tajomného a rozprávkového kráľovstva, ktoré je strážené zvláštnymi bytosťami - vtákmi - v oblakoch Levočských vrchov. Žiaci sa zoznámia s prírodou Levočských vrchov so zameraním na  fascinujúci svet vtákov v ich prirodzenom prostredí.


MALÍ PÚTNICI


Program "Malí pútnici" je zameraný nielen na cirkevné školy a poskytuje žiakom možnosť objavovať sakrálne stavby v Levoči a na Spiši. Študenti sa zúčastňujú exkurzií do miestnych kostolov a katedrál, pričom ich cesta vrcholí výletom na Mariánsku horu v Levoči. Pomocou rôznych aktivít sa môžu zamerať na duchovnú obnovu a hlbšie porozumenie kresťanským tradíciám.  

Dostupné termíny v tomto zariadení

Jarné termíny 2024

6.-10.5.2024- rezervované

13.-17.5.2024 -rezervované

20.-24.5.2024 - rezervované

27.5.-31.5.2024 - voľné

3.-7.6.2024- rezervované

10.-14.6.2024 -voľné

Jesenné termíny 2024

16.-20.9.2024

23.-27.9.2024

30.9.-4.10.2024


Popis programu TAJOMNÍ STRÁŽCOVIA LEVOČSKÝCH OBLAKOV   179 eur 

 • 1.Deň Príchod v dopoludnajších hodinách , obed a ubytovanie žiakov, zoznámenie sa prostredím . Po výbornom obede a oddychu sa zúčastníme úvodnej prednášky o pláne aktivít počas školy v prírode a správaní sa v škole v prírode. Zoznámime sa s pravidlami školáka v prírode, rozdáme si úlohy školáka v prírode. Večer nás čaká fascinujúca prednáška ornitológa o vtáctve v regióne.
 • 2.Deň Krátka túra v smere Krížový vrch so zameraním na prírodu Levočských vrchov. Počas túry sa zoznámime so základmi zásad pozorovania vtákov v ich prirodzenom prostredí. Vyskúšame si niektoré z aktivít lesnej pedagogiky, ktoré nám pomôžu lepšie porozumieť prírode a jej ekosystému. Po návrate z túry si pochutnáme na dobrom obede a bude čas na oddych a relaxáciu. 
 • Poobede ostaneme pri lesnej pedagogike zameranej na vtáky, plazy, či ryby. Vyskúšame niektoré z aktivít programu Zachráňme Bociana bieleho, vytvoríme si svojho vtáčika, či vymyslíme príbeh o záchrane Žlny sivej.
 • 3.Tretí deň nás čaká návšteva interaktívneho Múzea špeciálneho školstva v historickom meste Levoča. Unikátne múzeum ponúka možnosť porozumieť vnímaniu všetkými zmyslami, podobne ako vtáky, ryby, či plazy a dôležitosti inkluzívnej edukácie. Dominantou expozície je nadrozmerná kocka, ktorá zameriava pozornosť na štyri ľudské zmysly. Vo vnútri kocky sa nachádza simulovaný tmavý priestor pre nevidiacich, kde návštevníci môžu interaktívne spoznať každodenné predmety a techniky používané nevidiacimi. Celá expozícia poskytuje možnosti ako napísať text v Braillovom písme alebo pochopiť fungovanie kochleárneho implantátu. Po návšteve múzea bude čas na suveníry, či možnosť návštevy ďalších múzeí. 
 • Poobede náš čaká wellnes popoludnie s možnosťou využitia vnútorného bazénu, oddychovej miestnosti, sauny, či ľadového  vedra.
 • 4.Deň V tento deň navštívime multifunkčný areál s relaxačno-oddychovou zónou "Žabia cesta" . Súčasťou areálu je interaktívny náučný chodník s dĺžkou 1175 m prezentujúci život tunajších obojživelníkov a najvzácnejšie prvky miestnej flóry. Celý projekt vznikol vďaka žabám. Na priľahlej komunikácií prišlo každoročne o život množstvo žiab počas migrácie. Súčasťou projektu bola preto stavba zábran a priechodov pod komunikáciou, aby sa ochránilo čo najviac jedincov. 
 • Po obede a oddychu bude čas na voľnú zábavu v areáli a prípravu na večernú rozlúčkovú diskotéku spojenú s rozdávaním certifikátov.
 • 5. Deň. Odchod v dopoludnajších hodinách.

Popis programu TAJOMSTVÁ LEVOČSKEJ BIELEJ PANI   187 eur

1.Deň  Príchod v dopoludnajších hodinách , obed a ubytovanie žiakov, zoznámenie sa prostredím . Po výbornom obede a oddychu sa zúčastníme úvodnej prednášky o pláne aktivít počas školy v prírode a správaní sa v škole v prírode. Zoznámime sa s pravidlami školáka v prírode, rozdáme si úlohy školáka v prírode. Večer nás čaká prednáška o historicky cennej Levoči a jej vzácnych pamiatkach.

2. Deň V tento deň sa vyberieme na fascinujúcu návštevu historického centra Levoče, kde začneme návštevou historického radničného komplexu. Tu budeme mať príležitosť zapojiť sa do rôznych interaktívnych aktivít, vrátane výroby stredovekých dokumentov, či modrotlače. Po tomto zážitku sa prejdeme ku kláštoru minoritov, kde okrem podrobného výkladu o histórii a kultúre tohto miesta, budú mať možnosť odhaliť tajomstvo Levočskej bielej pani, jednej z miestnych legendárnych postáv. Táto záhadná legenda prinesie do dňa záhadu a dobrodružstvo, keď deti budú objavovať tajomstvá a príbehy, ktoré mesto skrýva. Po spoznaní tajomstva môžu deti pokračovať napr. v nakupovaní suvenírov. Doobedie uzavrieme prehliadkou miestnych zaujímavostí so sprievodcom, čo nám poskytne hlbší pohľad do histórie a významu tohto úžasného mesta. Poobede sa vyberieme objavovať prírodné krásy Levočskej doliny počas krátkej náučnej prechádzky na Levočské lúky a vodné plochy v okolí rezortu. Tieto miesta sú bohaté na zaujímavé rastliny a živočíchy, a deti budú mať príležitosť bližšie sa s nimi oboznámiť.

3. Deň Tretí deň nás čaká pútavá krátka túra smerom na významné pútnické miesto Mariánsku horu, kde budeme mať možnosť obdivovať nádherné výhľady na historickú Levoču a objavovať ďalšie prírodné krásy a historické súvislosti tohto regiónu. Po návrate z túry, dobrom obede a oddychu budeme mať možnosť využiť wellnes zónu s možnosťou využitia vnútorného bazénu, oddychovej miestnosti, sauny, či ľadového vedra, či v prípade priaznivého počasia navštíviť blízke biokúpalisko.

4.Deň V tento deň opäť navštívime historické centrum Levoče a vydáme sa po stopách legendami opradeného Majstra Pavla z Levoče. Naša cesta nás zavedie k domu Majstra Pavla a ku kostolu Sv. Jakuba, kde spoznáme jeho najvýznamnejšie diela a históriu tohto významného umeleckého génia. Po zaujímavých objavoch sa vrátime do rezortu, kde nás čaká vynikajúci obed .Po obede a oddychu bude čas na voľnú zábavu v areáli a prípravu na večernú rozlúčkovú diskotéku spojenú s rozdávaním certifikátov.

5. Deň. Odchod v dopoludnajších hodinách.


Popis programu Malí pútnici  189 eur

1. Deň Príchod do rezortu v dopoludnajších hodinách, obed a ubytovanie, zoznámenie sa s prostredím . V tento deň . začneme s úvodnými aktivitami, ktoré nás uvedú do prostredia prírody Levočskej doliny a unikátnej a na duchovné pamiatky bohatej Levoče. Pobyt začneme meditačnými cvičeniami v prírode, kde bude čas na vnímanie a sústredenie sa na svoj vnútorný svet a pocity.

2. Deň Čaká nás objavovanie Levoče a jej sakrálnych pamiatok so sprievodcom s možnosťou zúčastniť sa interaktívnych aktivít, ktoré ponúka miestne múzeum a kláštor Minoritov. Spoznáme dielo Majstra Pavla z Levoče, význam jeho diela pre kresťanstvo, historické udalosti celej tejto vzácnej oblasti. Poobede sa počas krátkej vychádzky do prírody "Ďakovná púť prírodou", kde sa pokúsime si uvedomiť spojenie medzi modlitbou a výletom do prírody. Prechádzku tiež obohatíme aktivitami lesnej pedagogiky.

3. Deň Po výborných raňajkách sa so sprievodcom vydáme na našu púť k najznámejšiemu a najnavštevovanejšiemu pútnickému miestu Mariánska hora, kde sa nachádza Bazilika Navštívenia Panny Márie v krásnom prírodnom a prostredí s magickou atmosférou a studničkou, ktorá plní želania. Cestou sa dozvieme mnoho z prírodných zaujímavostí, ale aj z histórie tohto cenného duchovného miesta. Po neskorom obede máme možnosť oddýchnuť si a využiť služby wellnes, alebo iných voľnočasových aktivít, ktoré rezort ponúka.

4. Deň V tento deň navštívime ďalšie pamiatky zapísané na zozname UNESCO na Spiši. Čaká nás výlet do Spišskej Kapituly s jeho unikátnym komplexom Spišským Jeruzalemom. Spišský Jeruzalem je unikátna koncepcia miesta, ktoré pripomína staroveký Jeruzalem. Nachádza sa v lokalite zvanej Pažica. Vytvorené sú tu oddychové zóny, informačné a navigačné tabule. Lokalita je prístupná po turistickom chodníku medzi Spišskou Kapitulou a Sivou bradou, ktorá znázorňuje Golgotu. V súčasnosti je tu možné pozorovať aj kolóniu sysľov. Taktiež sa zoznámime s komplexom Spišskej kapituly a unikátnou Katedrálou sv. Martina, ktorá skrýva mnoho cenností. Budeme tiež môcť pookriať v Biskupskej záhrade a navštíviť miesto pobytu Jána Pavla II. V prípade záujmu je možné ešte navštíviť neďaleký Spišský hrad. Po príchode bude ešte čas na prípravu na záverečnú sebareflexiu a prípravu na večernú diskotéku spojenú s rozdávaním certifikátov.

5. Deň Odchod v dopoludnajších hodinách